• Home »
  • News »
  • 2017 Teacher of the Year Nominees announced

2017 Teacher of the Year Nominees announced

The Florida Blue Duval County Teacher of the Year EDDY Awards program seeks to recognize, elevate and empower Duval County's best public school teachers by offering unique programming to elevate the teaching profession throughout the year.

Please join us in congratulating the 173 excellent educators that have been nominated as a Teacher of the Year at the school level!

The 2017 Florida Blue Duval County Teacher of the Year will be announced at the 26th annual EDDY Awards Gala at the Hyatt Regency on Friday, February 24, 2017 at 6:00 p.m.

Suzanne Alonzo, Waverly Academy

Sarah Alvin, Mount Herman Exceptional Student Center

Nancy Andrysco, Loretto Elementary School

Michelle Arcuri-Fondo, Abess Park Elementary School

Meredith Arnold, Fishweir Elementary School

Sierra Ball, Edward H. White Military Academy of Leadership

Beth Barnhart, Neptune Beach Elementary School

Elizabeth Bass, GRASP Academy

Allison Bear, J. Allen Axson Montessori School

Robyn Bell, San Jose Academy & Preparatory High School

Olivia Beltzner, George Washington Carver Elementary School

Craig Beyer, Hendricks Avenue Elementary School

Ralph Bickham, Wolfson High School

Tameka Blackshear, Highlands Middle School

Trezure Blackstone, Don Brewer Elementary School

Michael Bostic-Jones, William Raines High School

Banyan Botkin, Hyde Grove Elementary School

Sabrina Boyles, Louis Sheffield Elementary School

Amy Boyter, San Jose Elementary School

Lechelese Bridges Magby, Darnell-Cookman Middle/High School of the Medical Arts

Regina Brown, Greenfield Elementary School

Latrece Brown, Andrew A. Robinson Elementary School

Lorlesha Bryant, Andrew Jackson Senior High School

Nancy Buffkin, Sabal Palm Elementary School

Raleigh Burney, Parkwood Heights Elementary School

Ashley Cannington, Mayport Elementary School

Kathleen Carney, Bartram Springs Elementary School

Shelly Carrillo, Garden City Elementary School

Jamie Casey, Windy Hill Elementary School

An Chow, Arlington Elementary School

Deborah Clarke, JEB Stuart Middle School

Sarah Colado, Mandarin Middle School

Robert Coltress, Lake Forest Elementary School

Jocelyn Coney, Annie R. Morgan Elementary School

Mangea Cozier, Englewood High School

Kelly Crayne, Seabreeze Elementary School

Aurelio Cruz, West Riverside Elementary School

Karen Cunningham, Holiday Hill Elementary School

William Danner, Landmark Middle School

Claire Debuys, Terry Parker Senior High School

Jill Duffy, Love Grove Elementary School

Audrey Felder, Duval Charter Middle School at Mandarin

Melissa Feliciano, Pickett Elementary School

Pamela Fuller, Alimacani Elementary School

Melissa Galjour, Sandalwood High School

Startice Galmore, KIPP Jacksonville Elementary School

Jacquelyn Gandy, Thomas Jefferson Elementary School

Brenda Gandy, Whitehouse Elementary School

Shaniqua Gary, Pinedale Elementary School

Loumeecha Gooch, John Love Elementary School

Hope Gostkowski, Oak Hill Academy

Jeremy Greene, Susie E. Tolbert Elementary School

Christina Griffin, Chimney Lakes Elementary School

LaGina Grillo, Englewood Elementary School

Vincent H. Hall, Twin Lakes Academy Middle School

Brian Harvin, Fort Caroline Middle School

Janet Heartsill, Merrill Road Elementary School

Kimberly Hester, Youth Development Programs/DJJ

Hillary Hogue, Douglas Anderson School of the Arts

Shaundricka La'Shawn, Hope Southside Estates Elementary School

Jeffrey Horn, Mattie V. Rutherford Alternative Middle School

Sonia Huffman, Alden Road Exceptional Student Center

Holly Hultgren, Frank H. Peterson Academies of Technology

Cindy Hutchinson, Bridge to Success Academy at West Jacksonville (Upper School)

Dante Jennings, Jean Ribault Middle School

Tazmin Jermier, R. V. Daniels Elementary School

David Johns, Rutledge H. Pearson Elementary School

Jennifer A. Jones, Crystal Springs Elementary School

Brooke Jones, KIPP VOICE Elementary School

Chedrick A. Jones, Northwestern Middle School

Megan Keeney, Dinsmore Elementary School

Aylin Kelley, Crown Point Elementary School

Larry King, Jefferson Davis Middle School

Larry Knight, Jr., Stanton College Preparatory School

Raquel R. Knippenberg, Jacksonville Heights Elementary School

Alexandria Knoll, Young Women's Leadership Academy

Temika Lafavor, Highlands Elementary School

Anthony Landrum, Jean Ribault High School

Cindy S. Linder, Mandarin Oaks Elementary School

Krista Litchfield, Ortega Elementary School

Pamela Lively, Julia Landon College Preparatory

Kim Lockley, A. Philip Randolph Academy

Kelly Louis, San Pablo Elementary School

Lakesha Love, Timucuan Elementary School

Richard Madison, Grand Park Education Center

Valorie Magee, Gregory Drive Elementary School

Tracey Malone, Beauclerc Elementary School

Donnie Martin, LaVilla School of the Arts

Deborah Martin, Rufus E. Payne Elementary School

Donovan Masline, Smart Pope Livingston Elementary School

Shannon Maxey, Woodland Acres Elementary School

John C. Maynard, Paxon School for Advanced Studies

Trisha McCarter, Duval Virtual Instruction Academy

Katoya McCaskil, Virtue Arts and Science Academy

Emmie McMahon, Lone Star Elementary School

Doris S. McNeill, Duncan U. Fletcher High School

Simon Michael, Kernan Middle School

Verlina Mobley, Hogan-Spring Glen Elementary School

Bethany Moore, Bayview Elementary School

Edward Moore, Tiger Academy

Carol Moser, Venetia Elementary School of the Medical Arts

Ivy Patricia Murphey, Normandy Village Elementary School

Michelle Navarro-Perez, John E. Ford Montessori School

Andrew Neaher, Robert E. Lee High School

Scott Neumann, Arlington Middle School

Rade Obradovic, Hyde Park Elementary School

Barbara Oglesby, Jacksonville Beach Elementary School

Brooke Pafford, Mamie Agnes Jones Elementary School

Shakeva Palmer, Cedar Hills Elementary School

Wyvette Parker, Prekindergarten Disabilities

Jessica Parm, Lake Lucina Elementary School

LaQuanda Paschal, Westside High School

Bethany Patel, John N. C. Stockton Elementary School

Jana Pattison, Brookview Elementary School

Mollie Peterson, James Weldon Johnson Middle School

Colette Piper, Sadie T. Tillis Elementary School

Miranda Pridgen, Joseph Finegan Elementary School

Shirelle D. Quaintance, Kirby-Smith Middle School

Patricia Ratcliffe, Ramona Boulevard Elementary School

Carla Reddick, Carter G. Woodson Elementary School

Meshia Redding, Valor Academy of Leadership Middle/High School

Kimberly Reynolds, San Mateo Elementary School

Julia Rich, KIPP Impact Middle School

Johanna L. Rivera-Montanez, Brentwood Elementary School of the Arts

Keisha Robinson, Sallye B. Mathis Elementary School

Marvin L. Robinson, Westview K-8 School

Cynthia Robinson-Johnson, Martin Luther King Jr. FAME Academy

Crystal Rodriguez, Kings Trail Elementary School

Jeffrey D. Rose, Mayport Coastal Sciences Middle School

Heather Ryan, First Coast High School

Angela Saffle, Oceanway Elementary School

Aleksandra Samoylyuk, Global Outreach Charter Academy

Sonia Sams, St. Clair Evans Academy

Tammi Sani, Chets Creek Elementary School

Brent Sawdy, Lake Shore Middle School

Brian Seech, Atlantic Coast High School

Allen Shephard, Samuel A. Hull Elementary School

Rachel Shuert, Arlington Heights Elementary School

Harmony Smith, Bridge to Success Academy at West Jacksonville

Sara Smith, New Berlin Elementary School

Rachel Smith, Pine Forest School of the Arts

Arianne Smith, Ruth N. Upson Elementary School

James T. Smith, Young Men's Leadership Academy

Helen Michelle, Snow Palm Avenue Exceptional Student Center

Amanda Spain, Kernan Trail Elementary School

Michelle Stemerick, Oceanway Middle School

Caitlyn Stetson, Reynolds Lane Elementary School

Abbie Sullivan, Spring Park Elementary School

Jessica Suro, Biltmore Elementary School

Eileen Swetnam, Central Riverside Elementary School

Crystal Taylor, Chaffee Trail Elementary School

Brittany Taylor, Fort Caroline Elementary School

Normita Thomas, Enterprise Learning Academy

Gerri Thomas, North Shore Elementary School

Cortney Thomas, San Jose Academy  

Donneise Thompson, Biscayne Elementary School

Paula Toston, Long Branch Elementary School

Kathleen Townsend, Stonewall Jackson Elementary School

Korry VanWagoner, Twin Lakes Academy Elementary School

Alec P. Vaughan, Atlantic Beach Elementary School

Shawn Viecelli Joseph, Stilwell Military Academy of Leadership

Darlene Vosburgh, Southside Middle School

Jeanne Walker, Waterleaf Elementary School

Margaret Walters, Duncan U. Fletcher Middle School

Teri Washington, Pine Estates Elementary School

Joacquina Waters-Jones, Matthew W. Gilbert Middle School

Kelly Watts, Greenland Pines Elementary School

Corinne Weller, Richard Lewis Brown Gifted and Academically Talented Academy

John W. Wells, Baldwin Middle Senior High School

Daniel Wilcox, Mandarin High School

Tiffinie Wilkinson, Henry F. Kite Elementary School

Alycia Williams, Alfred I. duPont Middle School

Kerri Yuhas, Wayman Academy