• Home »
  • News »
  • 2018 Teacher of the Year nominees announced

2018 Teacher of the Year nominees announced

September 6, 2017

FOR IMMEDIATE RELEASE

 

2018 Teacher of the Year nominees announced

JACKSONVILLE, Fla., Sept. 6, 2017 — The Jacksonville Public Education Fund’s Duval County Teacher of the Year EDDY Awards program seeks to celebrate the important contributions of Duval County's best public school teachers by building a network of exemplary teachers who are leaders in the community and who work to improve our schools, student performance and the teaching profession. 

Please join us in congratulating the 175 educators that have been nominated as a Teacher of the Year at the school level!

The top five finalists for Duval County Teacher of the Year will be eligible to participate in a tailored summer fellowship program, connecting them with professional opportunities beyond the classroom such as community speaking engagements and opportunities to learn from and meet community, business and/or district leaders. 

The 2018 Duval County Teacher of the Year will be announced at the 27th annual EDDY Awards Gala at the Hyatt Regency on Friday, February 2, 2018 at 6:00 p.m. Duval’s Teacher of the Year will go on to compete for the state-level award.

Elizabeth Roth, Abess Park

Jennifer Sellas, Alden Road

Melissa Herrera-Spaulding, Alimacani

Nancy Bodge, Douglas Anderson

Melody McDuffie, Arlington Elementary

Tarisha Christopher, Arlington Heights

Tracy Savage, Arlington Middle

Rebecca Farniella, Atlantic Beach

Shelli Rogers, Atlantic Coast

Heather Dubuisson, J. Allen Axson

Robie Cornelious, Baldwin Middle/High

Ingrid Pitts, Bartram Springs

Carley Ellison, Bayview

Sarah Campbell, Beauclerc

Crystal Axon, Biltmore

Walter Nettles, Biscayne Elementary

Nerita Austin, Brentwood

Sarah Sterling, Don Brewer

Kimberly Godwin, Bridge to Success Academy at West Jacksonville

Gail Meloni, Brookview

Joshua Nelson, Richard L. Brown

Kendra Graham, Eugene Butler (Boys and Girls)

Jemita Lynch, George Washington Carver

Rose Avery, Cedar Hills

Kimberly Mccormick, Central Riverside

Patty Nichols, Chaffee Trail

Cheryl Chascin, Chets Creek

Jason McDaniel, Chimney Lakes

Jennifer   Beckstrom, Crown Point

Elise Polito, Crystal Springs

Valencia Parker-Freeman, R.V. Daniels

Michael Martin, Darnell-Cookman

Rebecca Williams, Jefferson Davis

Kelly Adams, Dinsmore

Brittany Dean, Alfred I. Dupont

Alpha McDowell, Duval Virtual Instruction Academy

Meredith Manuel, Englewood Elementary

Elizabeth Marshall, Englewood High

Shontrell Jackson, Enterprise Academy

Christine Klein, Saint Clair Evans

Deborah Amodeo, Joseph Finegan

Crystal Tyson, First Coast

Dawn Jansson, Fishweir

Kevin Brown, Fletcher High

Ingrid Bowler, Fletcher Middle

Shawna Leu, John E. Ford

Jahan Shukoor, Fort Caroline Elementary

Laura Taliferro, Fort Caroline Middle

Stephanie Bellino, Garden City

Lenora Harrell, Matthew Gilbert

Barry Case, Jr., Grand Park

Heidi Guzman, GRASP Academy

Tara Lowczys, Greenfield

Yetta Goolsby, Greenland Pines

Alicia Matthew, Gregory Drive

Terrye Kibler, Hendricks Avenue

Cori Denson, Highlands Elementary

Chanel Ray, Highlands Middle

Rachel Luevano, Hogan-Spring Glen

April Norse, Holiday Hill

Patricia Cooper, S.A. Hull

Mary Ann Collins, Hyde Grove

Laura Brock, Hyde Park

Dominique Sanders, Andrew Jackson

Susan Jeffers, Stonewall Jackson

Marie Hinkle, Jacksonville Beach

Melissa Evans, Jacksonville Heights

Susan Junn, Thomas Jefferson

Yinglei Ma, James Weldon Johnson

Linelle Jenkins, Mamie Agnes Jones

Joseph Rawlins, Kernan Middle

Katherine Pentz, Kernan Trail

Lizzie Peeples, Martin Luther King

Alexandra Garcia-Bicknell, Kings Trail

Antwan Lewey, Kirby-Smith

Ashley Woods, Henry F. Kite

Emily Scheib, Lake Forest

Jason Pearce, Lake Lucina

Kevin Pearson, Lake Shore

Krista Dunn, Landmark

Linda Dennis, Landon

Natalie Schoof, LaVilla School of the Arts

Deborah Yent, Robert E. Lee

Terrica Bishop, S.P. Livingston

Beth Gannon, Lone Star

Diana Monkouski, Long Branch

Amy Lavello, Loretto

Elizabeth Higginbotham, Love Grove

LaTonya Stafford, John Love

Abraham Reising, Mandarin High

Charles Lyles, Mandarin Middle

Abby Heiar, Mandarin Oaks

Joseph Meserve, Marine Science Center

Troy Hillman, Sallye B. Mathis

Barbara Christy, Mayport Elementary

William Smith, Mayport Middle

Lula Williams, Merrill Road

Elizabeth Tamblyn, Annie R. Morgan

Melanie Hisole, Mount Herman

Cindy Hughes, Neptune Beach

Laurel Cox, New Berlin

Jacqueline Lewis, Normandy Village

Yolanda Macon, North Shore

Beatrice Trobridge, Northwestern

Jennifer Barker-Zeveney, Oak Hill Academy

Amanda Travis, Oceanway Elementary

Joseph Yoo, Oceanway Middle

Shaun Bennett, Ortega

Cheryl Clavon, Palm Avenue

Ed Wagner, Terry Parker

Marisol Torres, Parkwood Heights

Andrew Bowen, Paxon School for Advanced Studies

Denitra Deas-Jay, Rufus E. Payne

Trina Madison, Rutledge H. Pearson

Leisha Cowart, Frank H. Peterson

Maura Stevens, Pickett

Jo'D Garrison, Pine Estates

Debra Moore, Pine Forest School of the Arts

Jane Shaffer, Pinedale

Michael Bostic-Jones, William Raines

Jamie Gustason, Ramona Boulevard

Carla Dawson-Jackson, A. Philip Randolph

Karen Mendelson, Reynolds Lane

Virginia Anderson, Ribault High

Rodrick Murrell, Ribault Middle

Monique Shehee, Andrew Robinson

Albet Wilcox, Mattie V. Rutherford

Patrick Nix, Sabal Palm

Adrienne Lodico, San Jose

Leslie Surowiec, San Mateo

Jessica Barker, San Pablo

Heather McHone, Sandalwood

Rachel Brooke Axler, Seabreeze

Regina Fitzsimmons, Louis Sheffield

Jamie O'Brien, Southside Estates

Victoria Riley, Southside Middle

Karen Finefield, Spring Park

Mary Krieger, Stanton College Prep

Tiffany Neal, Joseph Stillwell

Alexis Paul, John Stockton

Gloria Johnson, J.E.B. Stuart

Tabitha Cox, Sadie Tillis

Tammy McCauley, Timucuan

Tomia Hodge, Susie Tolbert

Summer Meide, Twin Lakes Elementary

Jennifer Allen, Twin Lakes Middle

Claire Dubas, Ruth N. Upson

Leanne Gullo, Venetia

Brittany Groden, Waterleaf

Johanna Torress, West Riverside

Megan Hendrix, Westside H.S.

Gabrielle Brinley, Westview

Mariel Brewster, Edward White

Jennifer Wiseman, Whitehouse

Nilda Allen, Windy Hill

Lauren Gentry, Samuel Wolfson

Ashley Cascais, Woodland Acres

Dara Walker-Williams, Carter G. Woodson

Alicia Lloyd, Youth Development Programs

Catina Thomason, Biscayne High School

Cindy Quinones-Medina, Global Outreach Academy

De-Shazo Wilkinson, KIPP Voice/KIPP Impact School

Travis Duckworth, KIPP Voice Elementary

Alexis Marron, KIPP Jacksonville Elementary

Amanda Ferrari, River City Science Academy Middle/High

Roshanda Jones, River City Science Academy- Innovations

Ashley Oliver, River City Science at Mandarin

Veronica Allende, San Jose Academy

Richard D'Amico, San Jose Preparatory

Monica Stanford, Somerset Prep #1261

Janille Seifert, Somerset Prep #5501

Shirlene Scott, SOS Academy Middle

Shenita Daniels, Tiger Academy

Laura Lambert, Waverly Academy

Lena Lyles, Wayman Academy of the Arts

Contact Charmaine Campo, Senior Manager of Marketing & Communications, at (904) 790-1178 or Charmaine@jaxpef.org for more information.

### 

About the Jacksonville Public Education Fund

The Jacksonville Public Education Fund is an independent nonprofit organization that works to spark innovation, relationships and resources to power the potential within and around our public schools to achieve excellent outcomes for all students. For more information, visit www.jaxpef.org or call (904) 356-7757.