2020 School-Level Teachers of the Year

Congratulations to the more than 180 teachers who were nominated by their principals to be the 2020 Florida Blue Duval County Teacher of the Year. JPEF welcomed the teachers into the EDDYs Experience, our yearlong program to celebrate and elevate great teachers, at TIAA Bank Field on Sept. 11, 2019.

 

 

A. Philip Randolph Career Academy – Michael Burt

 

Abess Park – Milton Threadcraft

 

Alden Road Exceptional Student Center – Quintia Waiters

 

Alfred I. duPont Middle School – Jessica Sotomayor

 

Alimacani Elementary School – Sarah Malicoat

 

Andrew A. Robinson Elementary – Shacahri Parks-Coleman

 

Andrew Jackson High School of Advanced Technology – George Teuber

 

Annie R. Morgan Elementary School – Latanya Dewberry

 

Arlington Elementary – Brittany Sarvis

 

Arlington Heights Elementary – Ashley Roden

 

Arlington Middle School – Wynonna Alexis Carrington

 

Atlantic Beach Elementary – Stacey Arnao

 

Atlantic Coast High School – Kimberly Curran

 

Baldwin Middle-Senior High – Lori Dunn-Reier

 

Bartram Springs Elementary – Michelle Goethe

 

Bayview Elementary School – Veronica Mathews

 

Beauclerc Elementary – Bailey Espainosa

 

Biltmore Elementary – Teresita Dale

 

Biscayne Elementary School – Niki Queen

 

Biscayne High School – Rickie Shaw

 

Brentwood Elementary – Petrice Dunbar

 

BridgePrep Academy of Duval – Adrienne Austin

 

Brookview Elementary – Leigh Merrill

 

Carter G. Woodson Elementary School – Kenneth Ford

 

Cedar Hills Elementary – Kaileigh Kerstetter

 

Central Riverside Elementary School – Miranda Vega

 

Chaffee Trail Elementary – Kristina Foster

 

Chets Creek Elementary – Jenny Nash

 

Chimney Lakes Elementary - Amanda Stoker

 

Crown Point Elementary – Deborah Bickle

 

Crystal Springs Elementary – Amanda Newkirt

 

Darnell Cookman Middle School – Madge Nanney

 

Duncan Fletcher High School – Amy Minton

 

Dinsmore Elementary – Carol Thomas

 

Dinsmore Elementary School – Carol Thomas

 

Don Brewer – Virginia McAllister

 

Douglas Anderson – Kinsey Gulamali

 

Duncan Fletcher Middle School – Erin Busch

 

Duval Charter School at Mandarin – Brittany Best

 

Duval Charter School at Southside – Cheryle Ferlita

 

Duval MYcroSchool – Stephen Booth

 

Duval Regional Detention Center – Antjuan Williams

 

Duval Virtual Instruction Academy – Katie Maranto

 

Edward White High School – Euconfra Corbit

 

Englewood Elementary School – Jennifer Chapman

 

Englewood High School– Graham Carmody

 

Enterprise Learning Academy– Angela Cox

 

First Coast High School – Mary Beaufort

 

Fishweir Elementary – Marie Escriba

 

Florida Cyber Charter Academy – Jean Sicoli

 

Fort Caroline Elementary School – Erin Thomas

 

Fort Caroline Middle School – Christopher Norris

 

Frank H. Peterson High School - Garold Harris

 

Garden City Elementary – Latasha Frison

 

George Washington Carver Elementary – Rotunda Shellman

 

Global Outreach Charter Academy – Jorge Gomez

 

Grand Park Alternative School #14 – Abdul – Hai Thomas

 

GRASP Academy – Melva Batts

 

Greenfield Elementary School – Cathy Abbi

 

Greenland Pines Elementary – Lynn Linton

 

Gregory Drive Elementary – Carrie Miller

 

Hendricks Avenue Elementary – Joy Kettel

 

Henry F. Kite Elementary – Ashleigh Shimko-Haug

 

Highlands Elementary – Miranda Bjorkland

 

Highlands Middle School – Regina Haywood -Johnson

 

Hogan-Spring Glen Elementary – Erin Mitchell

 

Holiday Hill – Elvisa Whitworth

 

Hospital Homebound – Denise Zember

 

Hyde Grove Elementary School – Lindsey Sandin

 

Hyde Park Elementary – Dyneshia Thomas

 

J. Allen Axson Elementary – Jennifer Cribbs

 

Jacksonville Beach Elementary School – Pamela Farrell

 

Jacksonville Heights Elementary School – Kelly Riley

 

James Weldon Johnson Middle School – Amanda Holloway

 

Jean Ribault High School – Renee McNulty

 

Jean Ribault Middle School – Vernita Moore

 

JEB Stuart Middle School – Tandra Wade

 

Jefferson Davis Middle School – Loretta Wiggins

 

John E. Ford PK-8 Montessori School – Susan Morgan-Leu

 

John Love Elementary – Laquanda  Williams

 

John Stockton Elementary – Lindsay Volk

 

Joseph A. Finegan Elementary – James  Maxwell

 

Joseph Stilwell Military Academy of Leadership – Niccole Thompson

 

Julia Landon College Preparatory and Leadership Development School – Petika Tave

 

Kernan Middle School – Carmen Dudley

 

Kernan Trail Elementary – Nancy Allen

 

Kings Trail Elementary – Hannah Pacholl

 

KIPP Impact Middle School – LaShawnda Anderson

 

KIPP Jacksonville Elementary – Lauren Thrasher

 

KIPP VOICE Elementary School – Melissa Marshall

 

Kirby-Smith Middle School – Katherine Wonnell

 

Lake Lucina Elementary – Sandra Waymer

 

Lake Shore Middle Scholl – Monica Satterlee

 

Landmark Middle School – Ashley Nadeau

 

LaVilla School of the Arts  – Abbie Malkewitz

 

Lone Star Elementary School – Sue Cavin

 

Lone Star High School – TeMeka Sapp

 

Long Branch Elementary – Ansonio Mitchell

 

Loretto Elementary School – Katie Ganas

 

Louis Sheffield Elementary – Samuel Commander

 

Love Grove Elementary – Ashley Schmaltz

 

Mamie Agnes Jones Elementary – Rosetta Hamm

 

Mandarin Middle School – Matthew Calimano

 

Mandarin High School - Victoria Schrimsher

 

Mandarin Oaks Elementary – Nicole Ashby

 

Marine Science Center – BJ Viers

 

Martin Luther King – Lamnette Douglas

 

Matthew W Gilbert Middle School – Michael Ham

 

Mattie V Rutherford Alternative School – Alfreda Denson-Butler

 

Mayport Coastal Sciences Middle School – Richard Dzula

 

Mayport Elementary – Karli Tobin

 

Merrill Road Elementary – Carrie Whitsell

 

Mt. Herman Exceptional Student Center – Samantha Duemig

 

Neptune Beach Elementary #246 – Jennifer Parker

 

New Berlin Elementary – Sarah Milenchick

 

Normandy Village Elementary School – Anne Frye

 

North Shore Elementary – Devaughn Parks

 

Northwestern Middle – Valerie Arline-Brown

 

Oak Hill Academy – Crystal Lucas

 

Oceanway Elementary – Brandi Heath

 

Oceanway Middle School   – Lisa Kiernan

 

Ortega Elementary – Gail Hadden

 

Palm Avenue Exceptional Student Center – Samantha McAdoo

 

Parkwood Heights Elementary – Demetrice Sapp

 

Paxon School for Advanced Studies – Claudia Elliott

 

Pickett Elementary – Karen Hyers

 

Pine Estates Elementary School – Sheila Morgan

 

Pine Forest School of the Arts – Melanie Gibson

 

Pinedale Elementary School – Carol Alaqua

 

Prek Disabilities Center – Debra Bogle

 

R. V. Daniels Elementary – Aisha Clayton

 

Ramona Blvd. Elementary School – Kimberly Fountaine

 

Reynolds Lane Elementary – Adrienne Hill

 

Richard Lewis Brown Gifted and Talented Academy – Marilyn Smith

 

River City Science Academy – Karem Baez

 

River City Science Academy Elementary – April Mears

 

River City Science Academy Mandarin – Kimberly Boone

 

River City Science Academy Innovation – Ashley Rogan

 

Robert E. Lee High School – Natasha Morrison

 

Rufus E. Payne Elementary School – Pamela Owens

 

Ruth Upson Elementary – Tina Runkles

 

Rutledge H. Pearson – LaTonya Smith

 

S. P. Livingston Elementary -Accelerated Primary Learning Center – Ashley McGriff

 

S.A. Hull Elementary – Erin Dobson

 

Sabal Palm Elementary – Jaime Adams

 

Sadie T. Tillis – April Hinson

 

Saint Clair Evan Academy – Susan LaMont

 

Sallye B. Mathis Elementary –  Hannah Zimmerman

 

Samuel Wolfson School for Advanced Studies – Mia Rankine

 

San Jose Elementary – Caran Mullins

 

San Jose Preparatory High School – Kayla O'Connor

 

San Jose Preparatory Middle School – Chelsey Briggs

 

San Mateo Elementary School – Erin Erickson

 

San Pablo Elementary – Kristen Griffis

 

Sandalwood High School – Kristen Elkins

 

Seabreeze Elementary – Kathleen Reimer

 

Somerset Academy Elementary Eagle Campus – Andrea Boos

 

Somerset Academy Middle School – Tiana Brown

 

Southside Estates Elementary School – Elizabeth Carta

 

Southside Middle School – Ernest Wade

 

Spring Park Elementary – Diane Rys

 

Stanton College Preparatory School – Sheila Heggood

 

Stonewall Jackson Elementary – Denisha Jordan

 

Susie E. Tolbert Elementary School – Charlsetta Hierrezuelo

 

Terry Parker – Amanda Edgerton

 

The Bridge to Success Academy at West Jacksonville – April Smith

 

The Bridge to Success Academy at West Jacksonville (High) – Charmeleita Royster

 

Thomas Jefferson Elementary – Suzanne Farah

 

Tiger Academy – Vanessa Copeland-Scott

 

Timucuan Elementary School – Wendy Diaz-Balcazar

 

Twin Lakes Academy Elementary – Lani Freeman

 

Twin Lakes Academy Middle School – Ariel Branch

 

Venetia Elementary – Tammy Burrows

 

Waterleaf Elementary – Sarah Larrabee

 

Waverly Academy – Robyn Bilello

 

Wayman Academy of the Arts – Adriene Reid

 

West Riverside Elementary – Gloria Manuel

 

Westside High School – Khalifa Dieye

 

Westview PreK-8 – Regina Patz

 

Whitehouse Elementary School – Patricia Reed

 

William M. Raines High School – Leena Hall-Young

 

Windy Hill Elementary School – James Denisco

 

Woodland Acres Elementary – Andrea Anderson-Bacon

 

Young Women and Young Men's Leadership Academy – Leslie White 

 

Upcoming Event

Giving Days Campaign

All donations to JPEF are MATCHED from Nov. 1 to Dec. 31 - chip in today to help support teachers during this difficult school year.

  • Date: Sunday, Nov 01, 2020
  • Time: 12:00AM to 11:59PM
  • Where: Online
Learn More

undefined

2019 Education Poll

Support for half-penny for schools 

In JPEF's 2019 Public Perceptions Poll, the Jacksonville community said once again they would support a small tax for schools.

Learn More

Renaming Schools

You can help offset the costs of renaming six public schools that honor Confederates in their names.

Learn More